- معرفی و نقد کتاب تهران - http://trbooks.ir -

زنی با موهای قرمز؛ ادای دینی به فردوسی و شاهنامه

معرفی و نقد کتاب تهران | زنی با موهای قرمز دفاعیه‌ای است که در زندان نوشته شده. این شاید کوتاه‌ترین تعریف از داستانی باشد که هم پایان را لو می‌دهد و هم داستان را لو نمی‌دهد. با این حال اگر به سیاق معمول و از آغاز به این کتاب نگاه کنیم، زنی با موهای قرمز مانند بسیاری از داستان‌های اورهان پاموک در استانبول می‌گذرد. داستان از استانبول ۱۹۸۵ و در محله‌ی بشیکتاش و نزدیک کاخ ایهلامور آغاز می‌شود و تا روزگار جدید پیش می‌آید؛ حکایت زندگی پسری به نام جِم که در نوجوانی با رفتن پدرش، زندگی خانواده‌ی کوچک او دستخوش ناملایماتی می‌شود و او برای گذران روزگار مجبور می‌شود کارهای سختی انجام دهد. جِم برای تأمین هزینه‌ی کلاس‌های کنکورش، شاگردی استادی را می‌پذیرد. این استاد قرار است در انگورن، حاشیه شهر استانبول، برای کارخانه‌ی نساجی که هنوز ساخته نشده، چاه آب حفر کند. اما این چاه و اتفاقاتی که در طی حفر آن رخ می‌دهد، مانند حفره‌ای در زندگی جِم باقی می‌ماند و کل زندگی او را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. در جریان این داستان، پاموک ما را با  اوستا محمود، زن موقرمز و عایشه نیز آشنا می‌کند.

اگرچه داستان حول محور رابطه‌ی پدر و فرزندی می‌گذرد، پاموک سعی می‌کند با توسعه‌ی این داستان، نگاهی تازه‌ به هر گونه رابطه‌ی مرید و مرادی بیندازد؛ چه این رابطه، رابطه‌ی پدر و فرزند باشد، چه رابطه‌ی حکومت و شهروند و چه رابطه‌ی خدا و بنده.

اگرچه داستان حول محور رابطه‌ی پدر و فرزندی می‌گذرد، پاموک سعی می‌کند با توسعه‌ی این داستان، نگاهی تازه‌ به هر گونه رابطه‌ی مرید و مرادی بیندازد؛ چه این رابطه، رابطه‌ی پدر و فرزند باشد، چه رابطه‌ی حکومت و شهروند و چه رابطه‌ی خدا و بنده. ایده‌ی اصلی بسیاری از داستان‌های کلاسیک پیشگویی اتفاقات پیشِ‌روست؛ به پادشاهی می‌گویند فرزندت تو را خواهد کشت و او به خیال خودش از شر فرزند خلاص می‌شود. بعدها همان فرزند او را می‌کشد و تخت پادشاهی را سرنگون می‌سازد؛ درونمایه‌ی رایج بسیاری از داستان‌های اسطوره‌ای در ملل و مذاهب مختلف. پاموک نیز در زنی با موهای قرمز از همین مفهوم استفاده می‌کند. او در استانبول -محل تلاقی شرق و غرب- افسانه‌ای از شرق را با افسانه‌ای از غرب در هم می‌آمیزد و ضمن قرارگرفتن در جایگاه یک قصه‌گوی پُرگوی کلاسیک، سعی می‌کند از زاویه‌ای دیگر هم به شخصیت‌های داستانش نزدیک شود. برای پاموک تنها ارائه‌ی روایتی از سرنوشت ادیپ «سوفکلس» یا سهراب «فردوسی» مطرح نیست، بلکه او بیش از هر چیز می‌خواهد با نزدیک‌شدن به فردیت ادیپ یا سهراب، فارغ از داستان کلی نگاهی بیندازد بر احوالات فردی آنها؛ اینکه بر آنها چه گذشت و رنج‌ها، دغدغه‌ها، دلتنگی‌ها و مسائلشان چه بود. این چیزی بیشتر از نگاه به یک عنصر منفعل در داستان که سرنوشتش از پیش تعیین شده، است. اینجاست که برای پاموک، فردیت جِم زیر فرمان‌ها و تعالیم اوستا محمود چاه‌کن، مهم‌تر از پایان داستان خواهد بود؛ همان‌گونه که برای او فردیت فرد در برابر حاکمیت مهم‌تر است. درواقع پاموک سعی می‌کند با نزدیک‌شدن به فردیت شکننده قهرمان‌های داستان‌ها به تماشای شکستن آنها در برابر تقدیر، سرنوشت یا هر قدرت برتری که بر فرد مستولی می‌شود، بنگرد و آن را روایت کند.

او در استانبول -محل تلاقی شرق و غرب- افسانه‌ای از شرق را با افسانه‌ای از غرب در هم می‌آمیزد و ضمن قرارگرفتن در جایگاه یک قصه‌گوی پُرگوی کلاسیک، سعی می‌کند از زاویه‌ای دیگر هم به شخصیت‌های داستانش نزدیک شود.

اگرچه رمان‌های پاموک در ایران طرفداران فراوانی دارند، به‌نظر می‌رسد زنی با موهای قرمز در میان کارهای او برای خوانندگان ایرانی اهمیت بیشتری داشته باشد. هم به این دلیل که رمان -چنانکه بسیاری می‌دانند- متأثر از شاهنامه است و یکی از داستان‌های محوری که شخصیت اصلی داستان از آن تأثیر فراوان می‌گیرد، داستان رستم و سهراب است و هم از این جهت که در بخشی از داستان، پاموک تجربه‌ی سفرش به ایران را روایت و فضای این دو کشور را مقایسه می‌کند. از‌این‌رو، مواجهه با نگاه یک روشنفکر و نویسنده‌ی ترک به ایران بعد از انقلاب و مقایسه‌اش با ترکیه در مسیر مدرنیته، بسیار خواندنی و جذاب است؛ خاصه اینکه پاموک از آن دست روشنفکرانی است که برای از‌دست‌رفتن سنت‌های جامعه‌ی ترکیه در مسیر مدرنیته بسیار تأسف می‌خورد. درمجموع این کتاب را می‌توان ادای دِینی به فردوسی و تأثیری که بر فرهنگ ایران و ترکیه گذاشت نیز قلمداد کرد. چه اینکه به نظر خود پاموک هم متأثر آن بوده است. در قسمتی از کتاب پاموک در توصیف فردوسی، او را شاعر زبردستی توصیف می‌کند که اسطوره، تاریخ، جادو و واقعیت را با هم در آمیخته و کتابی ارزشمند از خود به جا گذاشته است. با خواندن زنی با موهای قرمز آشکارا درمی‌یابیم که پاموک سعی می‌کند از همین الگو پیروی کند و افسانه و اسطوره را با واقعیت درآمیزد و داستانی پر پیچ و خم تعریف کند.

یکی دو ترجمه‌ی دیگر نیز از زنی با موهای قرمز در بازار موجود است، اما به‌نظر می‌رسد آنچه «مژده الفت» برای نشر نون ترجمه کرده، ترجمه‌ی بهتر و گویاتری است. این ترجمه‌ موفق شد جایزه‌ی ترجمه‌ی مؤسسه‌ی «یونس امره» در سال ۹۶ را از آنِ خود کند. البته درباره‌ی ترجمه‌ی کتاب‌های ترکی در بازار نشر ایران، سخن فراوان است اما شاید حضور همین چند مترجم مختلف و پرکاری آنها و امکان مقایسه‌ی ترجمه‌های مختلف، در انتخاب بهتر به ما کمک کند. نشر نون این کتاب را در ۲۵۵ صفحه روانه‌ی بازار کتاب کرده. دقت نظر آنها در انتخاب تصویر تابلوی زنی با موهای قرمز «دانته روستتی» برای طرح جلد نیز قابل ستایش است. جالب آنکه علی‌رغم تأکید واضح نویسنده در داستان، در برخی نمونه‌های فارسی و انگلیسی به این نکته‌ بی‌توجهی شده است.

پاره‌های کتاب