- معرفی و نقد کتاب تهران - http://trbooks.ir -

سلاخ­‌خانه­‌ شماره‌­ ۵؛ جنگ صلیبی کودکان

معرفی و نقد کتاب تهران| سلاخ‌­خانه­‌ شماره‌­ ۵ نخستین اثر ترجمه‌­شده­‌ به فارسی از کورت ونه­‌گات (۱۹۰۷- ۱۹۲۲)، نویسنده‌ی پست مدرن امریکایی، است. واقعه­‌ی محوری این رمان، یعنی بمباران درسدن، در پایان جنگ جهانی دوم، واقعه‌­ای است که خود ونه‌­گات شاهد آن بوده است. او در زمان بمباران در سرداب سلا‌خ‌­خانه‌­ شماره‌ ۵ درسدن اسیر آلمانی­‌ها بود و همین سنگر مستحکم مانعی شد برای مرگ او و اسیران امریکایی دیگر.

در این رمان از دریچه‌­ی ذهن فروپاشیده­‌ی بیلی پیلگریم به جهان می­‌نگریم. او پسر «دراز و ضعیفِ» تنها سلمانیِ شهرِ ایلیوم بود که از بخت بد در ماه­‌های آخر جنگ جهانی دوم به سن سربازی رسید. بعد از تعلیمات مختصر نظامی در امریکا (او دستیار کشیش بود)، به اروپا فرستاده شد و در لوکزامبورگ قبل از آنکه فرصت کند لباس غیرنظامی خود را عوض کند، اسیر و یک ماه قبل از بمباران مهیب شهر درسدن به دست آمریکایی­‌ها به آن شهر وارد شد؛ او در سلاخ‌­خانه­‌ شماره­‌ ۵ زندانی شد و زیرزمین همین سلاخ­‌خانه، او و همراهانش را از بمباران شهر در امان نگاه داشت.

سلاخ­‌خانه­ شماره­ ۵ رمانی است ضد جنگ، اما نه فقط به شکل توصیف طنازانه­‌ی رنج‌­های بیلی پیلگریم یا شرح بخشی از فاجعه‌­ی بمباران درسدن، بلکه به شکلی بسیار مهم‌­تر، یعنی در رابطه­‌ی بیلی با ترالفامادرو‌ی‌ها و جهان‌بینی ترالفامادوری­ایی است که او برای حفظ انسجام روان‌ پریشانش برگزیده: همه چیز همین‌طور که هست بوده و همین‌طور خواهد ماند.

بیلی پس از بازگشت به امریکا مدتی داوطلبانه در آسایشگاه روانی بستری و آن­جا با آقای رزواتر، شخصیت یکی دیگر از رمان­‌های ونه­‌گات، آشنا شد. آقای رزواتر کتاب­‌های علمی‌تخیلی «کلیگر تراوت» را به بیلی معرفی کرد و ترالفامادوری­‌ها از همین­‌جا به ذهن و زندگی او راه یافتند. بیلی که قرار بود عینک­‌ساز شود، بعد از ترخیص با والنسیا، دختر بدترکیب یک عینک­‌ساز ثروتمند، ازدواج کرد و پولدار شد. ترالفامادوری‌­ها در شب عروسیِ دخترش او را دزدیدند و در سیاره­‌ای بسیار دور از زمین، در ویترینی شیشه‌­ای، به نمایش گذاشتند و حتّی یک ستاره­‌ی زن هالیوود را هم به‌عنوان جفت برایش آوردند. بیلی بعد از مدتی به زمین برگشت، در سفری هواپیمایش سقوط کرد و او به رغم ضربه‎‌­ی سختی که به سرش خورد زنده ماند و بعد از به هوش آمدن کم­کم از ترالفامادوری‌ها حرف زد و …

ونه­‌گات در سلاخ­‌خانه­‌ شماره­ ۵ بر شخصیت­‌ها تمرکز چندانی نکرده و بیشتر کوشیده با رفت‌و‌آمد در زمان و قراردادن زمین در برابر ترالفامادور، ایده­‌های ضد جنگ خود را بیان کند. در این کتاب، غیر از بیلی، چند نفر دیگر هستند که در صحنه­‌هایی ظاهر می­‌شوند، نقش خود را بازی می­‌کنند و می‌­روند؛ از جمله زنش، والنسیای چاق و پرخور و ‌‌بی‌آزار، دخترش باربارا که زن «وراج سلیطه»­ای است، پسرش رابرت که از وقتی به عضویت کلاه‌سبزها درآمده و در ویتنام می­‌جنگد سربه‌راه شده، دو شخصیت از رمان­‌های دیگر ونه‌­گات، آقای رزواتر و کلگر تراوت، یک جوان خام جنگ‌طلب به نام ویری و چند آس­‌وپاس و آدم معمولی که پایشان به جنگ باز شده که یکی از آن­ها، ادگار دربی، به طرز احمقانه‌­ای بعد از بمباران درسدن به جرم برداشتن یک قوری تیرباران می­‌شود، یک آسمان­‌جل که عهد کرده بعد از جنگ بیل را بکشد و بالاخره هم این کار را می­‌کند و رامفورد، استاد تاریخ و عضو بازنشسته‌­ی نیروی هوایی آمریکا، که دنبال گنجاندن بمباران درسدن، این موفقیت بزرگ، در کتاب خود است و بعد از آسیب‌دیدن بیلی در حادثه‌­ی سقوط هواپیما، در بیمارستان هم‌­اتاق بیلی است.

بیلی بارها زندگی و مرگ خود را دیده؛ او همچون مسافر زمان است. او به تدریج موفق شده مثل ترالفامادوری‌ها درک کند وقایع همیشه همان‌طور بوده‌اند و تا ابد هم همان‌طور خواهند بود. وقتی همچون ترالفامادوری‌­ها، زمان را همچون مکان ببینیم، خواهیم دید که وقایع همچون عوارض جغرافیایی همیشه سر جایشان بوده‌­اند. ترالفامادور گریزگاه ذهن متلاشی‌­شده­‌ی بیلی پیلگریمی است که تمام عمر جاهایی بوده و کارهایی کرده که نمی­‌خواسته. این سیاره­‌ی دور، بهشتی در جهانی موازی و سرزمین وجدان­‌های آرام است که در آن خبری از اختیار نیست. ترالفامادوری‌­ها همچون زمینی­‌ها توهم تأثیرگذاری بر امور را ندارند و چون می‌­دانند همه­‌چیز همین است که هست نه غصه می­‌خورند، نه خود را سرزنش می­‌کنند و نه برای تغییر چیزها تلاش می‌­کنند.

واقعه­‌ی محوری این رمان، یعنی بمباران درسدن، در پایان جنگ جهانی دوم، واقعه‌­ای است که خود ونه‌­گات شاهد آن بوده است.

سلاخ­‌خانه­ شماره­ ۵ رمانی است ضد جنگ، اما نه فقط به شکل توصیف طنازانه­‌ی رنج‌­های بیلی پیلگریم یا شرح بخشی از فاجعه‌­ی بمباران درسدن، بلکه به شکلی بسیار مهم‌­تر، یعنی در رابطه­‌ی بیلی با ترالفامادرو‌ی‌ها و جهان‌بینی ترالفامادوری­ایی است که او برای حفظ انسجام روان‌ پریشانش برگزیده: همه چیز همین‌طور که هست بوده و همین‌طور خواهد ماند. پس بهتر است چشم‌مان را به روی بدی­‌ها ببندیم و زیبایی­‌ها را ببینیم. این جهان‌­بینی صورت اغراق­‌شده­‌ی چیزی است که رسانه‌­ها و سیاست‌مداران به ما می­‌گویند: جنگ ناگزیر بود، پس بیایید فراموشش کنیم و خوش باشیم.

ونه گات در این اثر، با سادگی سقراط­گونه، مسائل بنیادینی چون جبر و اختیار و تناقض عشق و مهرورزی مسیحی با خشونت «جنگ صلیبی کودکان» را مطرح می­‌کند. ونه­‌گات به­‌خوبی در ۲۶۰ صفحه هم از عمق خشونت جاری در جنگ می‌گوید، هم به تنزه‌­طلبی و کناره­‌گیری می‌تازد و یادآوری می‌کند که حتّی اگر هیچ­‌گاه لباس نظامی نپوشیم، باز هم جنگ ما را ویران خواهد کرد و برای پایان‌دادن به کشتارهای عظیم، نجنگیدن کافی نیست، بلکه باید علیه جنگ جنگید. او با ترجیع­‌بند «بله رسم روزگار چنین است» که بعد از هر مرگی، از مرگ پشه گرفته تا بمباران درسدن، بیان می‌شود، جبرگرایی را به سخره می­‌گیرد. گویی در برابر مدافعان جنگ که ژست متأسفِ مجبور یا مأمورِ معذور به خود می­‌گیرند، فریاد می‌­زند که «نه، می‌­توان نجنگید و نکشت».

در خواندن این اثر ونه‌­گات باید دو نکته را به یاد داشت: نخست این که نمادپردازی جدی و شدیدی در تمام داستان جریان دارد، از اسم (پیلگریم به معنی زائر) و شغل (عینک­‌سازی) و لباس (ردای آبی، پوتین نقره‌­ای نمایش سیندرلا و پالتوی تنگ و کوتاه در میدان جنگ) بیلی گرفته تا سرزمین ترالفامادور؛ دیگر اینکه نویسنده عقایدش را به غیرمستقیم‌­ترین و پیچیده‌­ترین حالت بیان می‌کند و سادگی فقط در سطح داستان است.     

ونه گات در این اثر، با سادگی سقراط­گونه، مسائل بنیادینی چون جبر و اختیار و تناقض عشق و مهرورزی مسیحی با خشونت «جنگ صلیبی کودکان» را مطرح می­‌کند.

رمان سلاخ­‌خانه­‌ شماره­ ۵ در سال ۱۹۶۹ نوشته شده و انتشارات روشنگران و مطالعات زنان نخستین بار در سال ۱۳۷۲ آن را با ترجمه‌­ی خوب علی‌­اصغر بهرامی منتشر کرد و کتاب در سال ۹۷ به چاپ یازدهم رسید. از این کتاب ترجمه­‌ی دیگری هم دقیقاً با همین عنوان موجود است، با ترجمه‌ی طاهره عباسی و چاپ نشر بویان. در ترجمه­‌ی علی‌اصغر بهرامی طنز اثر به­‌خوبی منتقل شده و همه چیز خوب و به‌جا است، غیر از ترجمه‌­ی منظوم ترانه­‌های کوچه‌بازاری که به شیوایی نثر اثر نیست. طرح جلد نشر روشنگران، طرح خوبی است. در‌هم‌آمیختن راه­‌راه‌های قرمز پرچم آمریکا و چند صلیب شکسته­‌ی آبی به جای ستاره­‌های پرچم و تصویر مرد به‌دارآویخته روی این پرچم و نیز اتحاد و چشمی که در پس­‌زمینه ناظر است، جان­‌مایه­‌ی کتاب را نشان می‌­دهد. در سال ۱۹۷۲، فیلمی با اقتباس از این رمان و به همان نام، به کارگردانی جرج روی هیل، ساخته شد که ونه­‌گات آن را بسیار پسندید.

پاره­‌های کتاب

از ونه‌گات آثار دیگری هم به فارسی ترجمه شده است

برای مطالعه‌ی بیشتر