آشنایی با چند ترفند کثیف برای پیروزی در بحث‌ها

۱۳۹۸/۰۸/۱۹

 

معرفی و نقد کتاب تهران: «مغالطه‌های پرکاربرد؛ ۲۴ ترفند کثیف برای پیروزی در بحث‌ها» عنوان یکی از کتاب‌های مجموعه‌ی «راهنمای اندیشه‌ورزان» است که به کوشش مهدی خسروانی و توسط نشر فرهنگ نو منتشر شده است. این مجموعه می‌کوشد تا مهارت‌های تفکر انتقادی را در خوانندگانش بهبود بخشد و توانایی اندیشیدن، استدلال کردن و نقد کردن را در آن‌ها بالا ببرد.

کتاب با این پیش‌فرض نوشته شده که بخش بزرگی از اندیشیدن انسان خودفریبی و دیگرفریبی است و ذهن انسان برای پیشبرد هدف‌هایش از استدلال‌های ناصحیح و ترفندهای فکری استفاده می‌کند.

بنابراین عنوان ۲۴ ترفند کثیف در واقع آموزش ۲۴ ترفند کثیف نیست بلکه تلاش برای افزایش قابلیت خوانندگان در تحلیل و نقد و ارزیابی دیدگاه دیگران از طریق تشخیص مغالطه‌هاست تا در «دام» آن نیفتند.

در واقع جوهره این کتاب این است که شما در ذهن سیاستمداران، رسانه‌های خبری، گرداندگان بنگاه‌های تبلیعاتی، روابط عمومی‌ها و هرکسی که تلاش می‌کند از فنون فریب و حقه‌بازی علیه شما استفاده کنند بنشینید. هنر استفاده از ترفندهای کثیف فکری را بیاموزید تا در صورت لزوم بتوانید روی دست شیادان بلند شوید.

مهدی خسروانی این مجموعه کتاب‌ها را بازنویسی کرده و در مقدمه توضیح داده که از آنجا که این کتاب‌ها مخاطب محور هستند، لازم دیده برگردان فارسی این کتاب‌ها را از جهت (میزان تشریح مطلب، انتخاب مثال‌ها، انتخاب واژگانی که باید توضیح داده شوند، …) با نیاز خواننده فارسی زبان مناسب سازی کند.

مغالطه‌های پرکاربرد؛ ۲۴ ترفند کثیف برای پیروزی در بحث‌ها، نوشته‌ی ریچارد پل و لیندا ادلدر، بازنویسی مهدی خسروانی، انتشارات فرهنگ نشر نو، ۱۶۸ صفحه

و بدین وسیله کارهایی را که معمولا غیراخلاقی قلمداد می‌شوند توجیه کنید).

بیشتر ما از این جمله یا جمله‌هایی شبیه به این استفاده کرده‌ایم که «هدف والا وسیله‌ی بد را توجیه نمی‌کند» آما آیا واقعاً آن را باور داریم؟

وقتی که دولتی اقدام به کارهای غیر اخلاقی (مثل آدمکشی، بازداشت غیر قانونی، و شکنجه) می‌کند سخنگوی آن دولت غالباً برای دفاع از خودشان به استدلال «دنیای خشنی است» متوسل می‌شود.

هنگامی که افراد یا کشورها به قدرتِ زیاد دست پیدا می‌کنند، پس از زمان کوتاهی به این باور می‌رسند که باید حق هر کاری را داشته باشند.

چگونه به چنین باوری می‌رسند؟ آنها به خودشان می‌قبولانند که هدف‌هایشان همیشه والا و عادلانه‌اند و اگر هم کار ناپسندی انجام دهند از سر اجبار است؛ «افراد یا گروه‌ها یا کشورهای شروری که این ارزش‌های والا را قبول ندارند ما را به استفاده از شیوه‌های ناپسند وا می‌دارند.»

بنابراین، یکی از شیوه‌هایی فریبکاران برای پیروزی در بحث‌ها تاکید بر این نکته است که «عمیقاً آرزو می‌کنم که ای کاش مجبور به استفاده از این ابزار نمی‌بودیم؛ اما افسوس که دنیای ما دنیای خشنی است.»

مغالطه‌های پرکاربرد؛ ۲۴ ترفند کثیف برای پیروزی در بحث‌ها، نوشته‌ی ریچارد پل و لیندا ادلدر، ترجمه و بازنویسی مهدی خسروانی، انتشارات فرهنگ نشر نو، صفحه ۱۰۱ و ۱۰۲

Leave A Comment

Your email address will not be published.