جلب‌توجه مخاطب خاص به روش گتسبی بزرگ

۱۳۹۹/۰۳/۰۲

 
0

معرفی و نقد کتاب تهران| ما در عصر شبکه‌های اجتماعی زندگی می‌کنیم و اعمال و رفتاری در این فضاها ازمان سر می‌زند که تا پیش از این نام مشخصی نداشتند؛ کارهایی مثل «سلفی گرفتن» و پست کردن در حساب کاربری‌مان در اینستاگرام. سلفی‌هایی که گاهی یک عکس خویش‌انداز ساده نیستند و کاملاً هدف‌مند و برای جلب توجه یک «مخاطب خاص عزیز» و دریافت توجه او راهی اینستاگرام می‌شوند. تازگی‌ها برای این کار یعنی «سلفی گرفتن برای جلب توجه مخاطب خاص عزیز» یک فعل ساخته شده. نکته‌ی جالب این فعل این است که از نام یک اثر ادبی مشهور گرفته که حدود یک قرن از عمرش می‌گذرد و در روزگاری نوشته شده که موبایل و اینترنت و شبکه‌های اجتماعی تصورات غیرقابل‌باوری بودند. قهرمان این اثر یعنی گتسبی بزرگ برای جلب‌توجه مخاطب خاصش کاری می‌کرد که خیلی پرخرج‌تر از سلفی گرفتن روزگار ما بود اما لابد صرف تلاشش برای جلب‌توجه باعث شد عده‌ای به فکر بیافتند که می‌شود از نامش یک فعل ساخت.

Gatsbying فعلی‌ست که تازگی‌ها به زبان انگلیسی اضافه شده است که شاید بشود در فارسی به «گتسبیدن» ترجمه‌اش کرد. این فعل جذاب و بامزه از نام جِی گتسبی، شخصیت اصلی رمان گتسبی بزرگ نوشته‌ی اسکات فیتزجرالد اقتباس شده است.

Gatsbying

گتسبی از آن شخصیت‌های ادبی است که بین رمان‌خوان‌های حرفه‌ای بسیار مشهور است. داستان گتسبی بزرگ در میانه‌های دهه‌ی بیست میلادی رخ می‌دهد؛ سال‌های بعد از پایان جنگ جهانی اول که ایالات متحده‌ی آمریکا در حال تبدیل شدن به سرزمین رویاها و فرصت‌ها بود. در این سال‌های شکوفایی اقتصادی و وفور و نعمت و فراوانی، آمریکایی‌ها که کمتر از اروپایی‌ها، از جنگ جهان‌گیر اول آسیب دیده بودند، روزهای رفاه و ثروت و خوش‌باشی را تجربه می‌کردند. در همین سال‌ها بود که گتسبی، میلیونر تازه‌به‌دوران‌رسیده‌ی جوان، مرموز و مشهور، برای جلب توجه زن محبوبش، دیزی، مهمانی‌های بزرگ، پرخرج و پر از ریخت و پاش، با حضور چند صد مهمان، ترتیب می‌داد.

Leave A Comment

Your email address will not be published.