آش انار، برای آخرین روزهای زمستان

آش انار، برای آخرین روزهای زمستان

معرفی و نقد کتاب تهران: برای سر کردن زمستانی سخت و در کردن خستگی‌اش که به جانمان نشسته، بد نیست حتی برای دو روز آخر هفته هم که شده تلویزیون و اینترنت را کنار بگذاریم تا کمتر خبر بخوانیم و بشنویم و رمانی با چاشنی آشپزخانه خوش آب و رنگ و گرم ایرانی به دست بگیریم.

پیشنهاد ما برای این آخر هفته «آش انار» نوشتة مارشا مهران است. آش انار داستان زندگی سه خواهر است که از انقلاب ٥٧ به لندن گریخته‌اند. بعد از سال‌ها زندگی در لندن، سایه‌هایی از گذشته دوباره به سراغشان می‌آیند و سه خواهر امینی برای بار دوم مجبور به فرار می‌شوند و این بار به دهکده‌ای در ایرلند.

آنها برای گذراندن زندگی، یک رستوران ایرانی به راه می‌اندازند؛ اما ادارۀ یک رستوران غریبه با طعم‌ و بوهای عجیب و ناآشنا در آن دهکده دورافتاده چندان هم بی‌دردسر نیست. 

آش انار داستانی بسیار ساده‌  دارد و از پیچیدگی‌های ساختاری و روایی در آن خبری نیست، اما نکته‌ای که تجربة خواندن‌اش را جذاب می‌کند طراوت و سرزندگی و ساختار متفاوت روایت است؛ هر بخش با دستور تهیه یک خوراک ایرانی آغاز می‌شود و داستان براساس آن پیش می‌رود. اگر «مثل آب برای شکلات» را خوانده‌اید و لذت برده‌اید، آش انار را هم دوست خواهید داشت. آش انار را بهزاد کاویانی دستجردی ترجمه و انتشارات کتابسرا منتشر کرده است.